top of page
Търсене
ИП Търговище

Търговище носи името си от 81 години

Актуализирано: 4.11




На 14 август 1934 г. в Държавен вестник е обнародвана Министерска заповед, с която град Ески Джумая е преименуван на Търговище, информират от Регионален исторически музей Търговище.


В края на 20-те години на ХХ век обществеността в Ески Джумая надига глас за преименуването на града. Интересно е, че почти никой тогава не одобрява името Търговище, тъй като не звучало благозвучно. Изказват се мнения градът да се кръсти Разбойна, Маринград, Мизия, Сборино, Славейково, Липовград, Липена, Китен.


В крайна сметка комисия от историци, общественици, журналисти и граждани предлага новото име на града да е Търговище, което е най-близко до буквалния превод от турски език на Ески Джумая – стар петъчен пазар, тържище, сборище и се свързва с търговската насоченост на града.




Средновековен град Мисионис


Продължителят на хилядолетния град Мисионис e Ески Джумая. С това име той се споменава в османските летописи за първи път през 1573 г. Оформя се като важен стопански и търговски център на Османската империя и в края на XVIII в. започва провеждането на прочутия Ескиджумайски панаир, в който участват търговци от цяла Европа, Азия и Африка. Ескиджумайският панаир бил най-доходното перо на общината.


Сред трайните свидетелства от стопанския подем през ХIХ в. е възрожденският кв. „Вароша“, характерен с големите представителни сгради и красиви къщи, които оформят забележителен архитектурен ансамбъл.



град Ески Джумая 1878


След Освобождението Търговище е част от икономическия, политическия и културния подем на нова България. Съхранявайки добрите традиции от миналото, поема по пътя на модернизация, европеизация и напредък. Основния поминък на населението си остава същият – земеделие, скотовъдство и занаятчийство. Макар и бавно, промените дават отражение върху облика и живота в града и селата на общината. Последователно се развива банковото дело, кредитирането и кооперациите. Правят се стъпки в индустриализацията. Изградени са частни фабрики. В последната година на ХІХ в. Търговище става ж.п. гара и стъпва на важна железопътна артерия, свързваща София и Варна.



Ден на Търговище - 14 май



Парк "Борово Око"



Община Търговище



Свалете Туристически Пътеводител на Община Търговище:


6 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page